Пероралните антидиабетни лекарства се използват за намаляване на повишени нива на кръвната захар. Нуждите на диабетно болните са различни като доза, терапия, вид препарат. Всичко зависи от вида и фазата на заболяването, възрастта, теглото, съпътсващите заболявания и т.н.
Съществуват различни групи антидиабетни лекарства:
Бигуаниди: От тази група все още се използва Metformin, който действа по различен начин: намалява инсулиновата резистентност, като повишава консумацията на глюкоза в клетките. Също така Metformin спира глюконеогенезата в черния дроб и на въглехидратите в храносмилателния тракт. Има и положителен ефект върху мастния метаболизъм.
Сулфонил урея: Тук ефекта на намаляване нивото на кръвната захар се постига чрез повишаване продуцирането на инсулин. Това разбира се е възможно само ако инсулин продуциращите клетки в панкреаса не са разрушени напълно. Ето защо този вид препарати са подходящи за диабет тип 2, при който все още се произвежда инсулин в панкреаса.
Инхибитори на глюкозната резорбция: Тези препарати блокират преноса на глюкоза в кръвта и така компенсират недостатъчното производство на инсулин от клетките на панкреаса. Приемът на тези препарати по време на хранене пречи на повишаване нивото на кръвната захар.
Инсулин сензитивни: Ефектът от приемът на тези препарати е напълно различен. Разграждането на глюкозата в кръвта се повишава без да има нужда от по-високи нива на инсулин в тялото. Организма реагира така, че резистентността към инсулина се намалява. Тези препарати са също подходящи за диабет тип 2.